24 października 2019

Metoda McKenzie

Metoda McKenzie to metoda biochemicznego badania i leczenia (Mechanical Diagnosis and Therapy – MDT) zaburzeń mechaniki kręgosłupa, zawierająca obszerny system działań diagnostycznych i terapeutycznych.

Metoda McKenziego dokładnie analizuje pochodzenie bólu kręgosłupa, a następnie wykorzystuje się indywidualnie dobrane ćwiczenia: odpowiednio dobrane pozycje statyczne jak i techniki manualne.

Metoda MacKenziego znajduje zastosowanie w bólach kręgosłupa pochodzenia mechanicznego wywołanych: długotrwałymi obciążeniami statycznymi, przykurczami lub zbliznowaciałymi tkankami. Jednym z częstszych wskazań do stosowania metody jest dyskopatia, jak również ucisk na korzeń lub nerw.

Celem leczenia w metodzie McKenziego jest ograniczenie lub zlikwidowanie bólu, przywrócenie funkcji kręgosłupa oraz zabezpieczenie przed nawrotami dolegliwości poprzez uczenie pacjenta odpowiednich ćwiczeń i zachowań pozwalających zapobiegać nawrotom bólu.
Właściwe zrozumienie przez pacjenta przyczyn jego problemu i odpowiednie wykonywanie zaleconych ćwiczeń (indywidualnie dostosowanych) sprawia, że pacjent będzie potrafił samodzielnie radzić sobie z bólem.